SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

Zdravotné vyšetrenia u PRT

Na Slovensku k uchovneniu PRT nie je potrebné absolvovať žiadne zdravotné vyšetrenie. Vo vyspelých krajinách však kluby majú povinné zdravotné vyšetrenia a preto sa darí ich výskyt v chove minimalizovať. Každý dobrý chovateľ by ich mal absolvovať v svojom záujme, bez ohľadu na to či povinné sú alebo nie sú. Záujemca o šteniatko tak ľahšie rozlíši chovateľa od množiteľa. Množitelia svoje psy spravidla zdravotne netestujú. Majitelia niektorých krycích psov tieto zdravotné vyšetrenia vyžadujú aj u sučiek a bez nich krytie nedovolia. Ak máte záujem svoju sučku kryť kvalitným psom zodpovedného majiteľa, neobídete sa bez nich.
Máme k dispozícií 4 DNA testy - chovateľom odporúčam bez ich absolvovania nekryť - tieto testy sú jednoznačné a dá sa nimi zabrániť odchovu postihnutých šteniat.


K dispozícií je pre toto plemeno týchto 7 vyšetrení:


1. Luxácia patel - PL

Vyšetruje sa pohmatom, bez anestézy. Je to veľmi jednoduché vyšetrenie, aby však bolo správne a platné, je treba ho absolvovať u veterinárneho lekára ktorý sa špecializuje na pohybový aparát. Vyšetrenie je často veľmi subjektívne a niektorí vyšetrovatelia nespoľahliví, preto v prípade pochybností je vhodné absolvovať vyšetrenie u nepárneho počtu posudzovateľov a zariadiť sa podľa výsledku na ktorom sa zhodne väčšina. Cena je rôzna, jedná sa vzhľadom na jednoduchosť spravidla o najlacnejšie vyšetrenie. Vzhľadom na malé rozšírenie tejto choroby v populácií by sa na chov mali využívať len jedince s výsledkom 0/0.


2. Dedičné očné vady

Vyšetruje sa bez anestézy, doktor na vyšetrenie psa využíva niekoľko prístrojov. Oči je potrebné rozkvapkať. Oční špecialisti sú na Slovensku dvaja - MVDr. Faga na veterinárnej klinike v Trnave na Zavarskej ul. a MVDr. Trbolová v Košiciach. Certifikát je platný 1 rok, pretože niektoré dedičné očné vady sa prejavujú až v neskoršom veku a veterinár preto dokáže posúdiť len momentálny stav psa. U PRT je najrozšírenejším ochorením dedičný katarakt a toto vyšetrenie je zatiaľ jediný spôsob, ako ho odhaliť.
Na chov sa majú využívať iba jedince ktoré sú negatívne na všetky dedičné očné vady.


3. Audiometrické vyšetrenie - BAER, AEP

Audiometrické vyšetrenie je možné robiť v Bratislave na klinike Sibra a v Trnave na Zavarskej. Niekde ho robia žiaľ zásadne v sedácií. V Nemecku je na niektorých klinikách možné absolvovať toto vyšetrenie bez sedácie. Faktom zostáva že pes ktorý vykazuje pri vedomí správne krivky, ich v sedácií nebude mať horšie. Bez sedácie vyšetrenie zaberie viac času a vyžaduje si viac trpezlivosti. Šteniatka do 6 mesiacov sú pritom najjednoduchší pacienti. Na chov sa majú využívať len jedince, ktoré sú obojstranne počujúce.


4. Genetické vyšetrenie na luxáciu očnej šošovky - PLL

Je dostupné od jesene 2009. Vykonáva ho viacero laboratórií, napr. AHT (veľká Británia) alebo Laboklin. Výsledok vyšetrenia môže byť čistý, prenášač alebo postihnutý. Na chov môžete použiť psa bez ohľadu na výsledok, je ale potrebné spáriť ho s takým partnerom, aby sa nemohli narodiť postihnuté šteniatka.


5. Genetické vyšetrenie na neskorú formu dedičnej ataxie - Late Onset Ataxia - LOA

Dostupné od novembra 2012. Vykonáva ho viacero laboratórií, napr. AHT (veľká Británia) alebo Laboklin.


6. Genetické vyšetrenie na spinocerebelárnu ataxiu - Spinocerebellar Ataxia - SCA

Dostupné od januára 2013. Vykonáva ho viacero laboratórií, napr. AHT (veľká Británia) alebo Laboklin alebo OFFA.


7. Genetické vyšetrenie na juvenilnú encefalopatiu - Juvenile Brain Disorder - JBD

Dostupné od apríla 2018. Vykonáva ho viacero laboratórií, napr. Laboklin alebo Genoscoper Laboratories.8. Genetické vyšetrenie na neonatálnu granulopriválnu ataxiu - NGA

Ešte nie je dostupné. Gén spôsobujúci toto ochorenie bol objavený v r. 2018.Všetky dostupné DNA testy psíkovi urobia za priaznivú cenu 100 eur v Genoscoper Laboratories vo Fínsku. Zároveň otestujú psa všetkými DNA testami (aj od iných plemien) a na niektoré vybrané vlastnosti (farba, druh srsti a pod.) Po zakúpení testu na internete vám zašlú sadu, ktorou u veterinára spravíte psovi štetôčkami odber buniek zo sliznice úst a zašlete naspäť do Fínska. O 3 týždne sa môžete tešiť na výsledok, napr. ako u našej Destiny.
Ak pes trpí akýmkoľvek ochorením ktoré je spôsobené genetickou predispozíciou, tak do chovu nepatrí, aj ak sa toto ochorenie v plemene bežne nevyskytuje. Na chov je potrebné používať len zdravé jedince.(c) B. Košáriová, október 2018

<< domov